Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

17 czerwiec - św. Brat Albert Chmielowski

17 CZERWIEC
ŚW. BRAT ALBERT CHMIELOWSKI

Brat Albert czyli Adam Chmielowski urodził się 20 sierpnia 1845 roku w Igołomi jako pierworodny syn Wojciecha i Józefy z Borysławskich. Uczył się w szkole Kadetów w Petersburgu, w gimnazjum w Warszawie i w instytucje rolniczo-leśnym w Puławach. Jako siedemnastoletni student zgłosił się do powstania. Ujęty przez Austriaków pod Tarnowem, został osadzony w twierdzy w Ołomuńcu, skąd zbiegł i ponownie włączył się do walki. Na skutek ran odniesionych w powstaniu stracił lewą nogę. Po upadku powstania udaje się na emigrację i podejmuje studia malarskie w Paryżu i Monachium. Następnie powraca do kraju, bierze żywy udział w życiu artystyczno-kulturalnym Warszawy, Lwowa i Krakowa, stając się jednym z prekursorów polskiego impresjonizmu. W roku 1880 wstępuje do nowicjatu jezuitów, ale po kilku miesiącach z powodu depresji psychicznej rezygnuje i na pewien czas wyjeżdża do brata na Podole. Tam styka się z tercjarstwem franciszkańskim, które wówczas zaczęło konspiracyjne szerzyć się na Podolu. Zagrożony zesłaniem na Sybir, musi przenieść się do Krakowa. W roku 1887 przywdziewa habit tercjarza franciszkańskiego, przyjmując imię brata Alberta, a w rok później składa śluby zakonne. Wówczas też uzyskuje od władz miejskich zezwolenia na objecie: ogrzewalni miejskich, służących największej biedocie, żyjącej w moralnej nędzy i przerażających warunkach materialnych. Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży własnych obrazów zakłada przytułek dla ubogich, domy dla sierot, starców, kalek i nieuleczalnie chorych, udziela zapomóg ułatwia znalezienie pracy i pobyt w szpitalu. Prace te kontynuują pod jego kierunkiem dwa utworzone przez niego zgromadzenia: albertynów w 1888 roku i albertynek i 1891 roku.
Zmarł w Krakowie 25 grudnia 1916 w opinii świętości. Relikwie Brata Alberta znajdują się w kościele Ecce homo w Krakowie. Starania o beatyfikację rozpoczęto w latach trzydziestych, wznowione w roku 1946 i zakończone w roku 1983, kiedy to papież Jan Paweł II uroczyście beatyfikował. W dniu 12 listopada 1989 roku ten sam papież włączył Brata Alberta w poczet świętych.