Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

20 lipiec - bł. Czesław

20 LIPEC
BŁ. CZESŁAW

Czesław urodził się w 1175 roku w Kamieniu Opolskim. Po studiach przebywał na dworze, biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża, gdzie został mianowanym kanonikiem krakowskim wraz z Jackiem Odrowążem. W 1220 roku biskup Iwo wysłał swoich kanoników:  Czesława i Jacka jako kandydatów do św. Dominika. Po krótkim pobycie w rzymskim klasztorze, św. Sabiny, Dominik obłóczył obu kanoników, a byli oni ostatnimi przez niego przyjętymi kandydatami. W tym samym bowiem roku pożegnał ziemie dla nieba. Następca Dominika, bł. Jordan z Saksonii, wysłał już w 1222 roku obu Polaków do Polski, by tam zakładali nowe placówki zakonu. Na czele zaś całej grupy postawił Jacka. Udali się do Krakowa i zatrzymali się najpierw na Wawelu, gdzie im udzielił gościnności Iwo. Równocześnie oddał do dyspozycji kościół parafialny św. Trójcy. Jacek polecił Czesławowi, aby udał się do Pragi, i przydzielił mu kilku towarzyszy. W taki to sposób Czesław stał się ojcem rodziny dominikańskiej w Czechach. Po założeniu klasztoru w Pradze w 1225 roku udał się do Wrocławia. Tamtejszy biskup, Wawrzyniec, również przyjął uroczyście dominikanów i powierzył im kościół parafialny św. Wojciecha. W założonym przez siebie konwencie we Wrocławiu Czesław pozostał jako przeor do roku 1233, kiedy to kapituła prowincji powołała go na stanowisko prowincjała. Po założeniu urzędu przełożonego prowincji, pozostał nadal przeorem wrocławskim aż do swojej śmierci. Czesław pożegnał się na ziemi ze swoimi współbraćmi 15 lipca 1242 roku.
Szczątki Czesława zostały pochowane w kościele dominikanów we Wrocławiu. Część, oddawana mu od dawna, zatwierdził dla diecezji wrocławskiej papież Klemens XI, gdy w 1713 roku włączył Czesława w poczet błogosławionych. Natomiast papież Klemens XII w 1735 roku rozciągnął kult na całą Polskę. Jest rzeczą zadziwiającą, że kiedy w czasie bitwy o Wrocław w 1945 roku kościół dominikanów legł
w gruzach, została jedynie tylko kaplica z relikwiami bł. Czesława. Wystawiona została ku czci patrona miasta w 1713 roku, właśnie z okazji beatyfikacji Polaka. Błogosławiony Czesław jest przedstawiany jako z monstrancją w reku.