Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

7 wrzeień - św. Melchior Grodziecki

7 WRZESIEŃ
ŚW. MELCHIOR GRODZIECKI

Melchior urodził się w samym Cieszynie w latach 1582- 1584. Pochodził z polskiego, szlacheckiego rodu herbu Radwan, osiadłego we wsi Grodziec na Śląsku, między Białą a Cieszynem. Studia średnie odbywał w kolegium jezuickim we Wiedniu i został przyjęty do Sodalicji mariańskiej w 1602 roku. Po ukończeniu szkoły średniej we Wiedniu wstąpił Melchior do jezuitów, do nowicjatu w Brnie, którego fundatorami byli jego dwaj stryjowie. Razem z Melchiorem odbywał nowicjat tamże bł. Stefan Pongracz, późniejszy razem z nim męczennik. W 1605 roku po dwuletnim nowicjacie złożył śluby zakonne. Zwyczajem zakonu wysłano kleryka na praktykę nauczycielską w 1605 roku do Brna, a w 1606 do Kłodzka, gdzie jezuici mieli swoje kolegia. Następnie przełożeni wysłali Melchiora na rok do seminarium nauczycielskiego w Budziejowicach, by mógł w przyszłości uczyć w szkołach licealnych. Po czym w 1608 roku wrócił do Kłodzka, by się jeszcze dokształcić w muzyce. Studia filozoficzne i teologiczne odbył w Pradze, i w roku 1614 otrzymał święcenia kapłańskie. Pierwsze lata kapłaństwa spędził Grodziecki w Pradze. Tymczasem w 1618 roku wybuchła wojna 30-letnia.
W tej sycyjny, jednak dopiero papież Pius X dnia 5 stycznia 1905 roku, uroczyście wpisał ich do katalogu błogosławionych. Tylko diecezja katowicka obchodzi jego pamiątkę jako wspomnienie obowiązujące.