Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

17 październik - św. Małgorzata Alacoque

17 PAŹDZIERNIK
ŚW. MAŁGORZATA ALACOQUE

Małgorzata Maria Alacoque przyszła na świat 22 lipca 1647 roku w Lauthecour, w diecezji Autun,
w pobliżu Paray – le – Monial w Burgundii. Ojciec, notariusz i sędzia królewski, zmarł wcześnie
i zostawił małżonce siedmioro dzieci. Małgorzata miała wówczas zaledwie 8 lat. Oddano ją jako dziewczynkę do kolegium klarysek w Charolles. Pan Jezus upatrzył sobie ten kwiat, i dlatego złożyła ślub dozgonnej czystości. Ciężka choroba zmusiła dziewczynkę do powrotu do domu. Oddana z kolei na wychowanie do apodyktycznego wuja i gderliwych ciotek, dodatkowo wiele od nich wycierpiała. Choroba trwała cztery długie lata. Dziecko dojrzało w niej duchowo. Nie pociągał jej świat, a za to czuła wielki głód Boga. Pragnęła też gorąco jak najprędzej poświęcić się służbie Bożej. Musiała jednak pomagać w domu swoich opiekunów. Marzenie jej spełniło się dopiero, kiedy miała 24 lata. Wstąpiła do Sióstr Nawiedzenia (wizytek) w Paray – le – Monial. Małgorzata otrzymała habit zakonny 25 sierpnia 1671 roku. Musiała bardzo wyróżniać się wśród sióstr, skoro dwa razy piastowała urząd asystentki przełożonej a w latach 1685 – 1687 była mistrzynią nowicjuszek. Ją to wybrał Zbawiciel, aby w szeregu objawień przedstawić jej Swe Serce kochające ludzi i spragnione ich miłości. W 1675 roku w oktawie Bożego Ciała objawił jej Chrystus Pan, aby zostało ustanowione święto liturgiczne ku czci Jego Serca w piątek po oktawie Bożego Ciała na przebłaganie za oziębłość ludzką i za zniewagi wyrządzone Mu w Sakramencie Jego miłości. Małgorzata nie znalazła początkowo zrozumienia u współ sióstr. Przechodziła sama chwile wewnętrznych utrapień: opuszczenia, zwątpień, pokus, zarozumiałości. W końcu przy pomocy roztropnego spowiednika, bł. Klaudiusza de la Colombiere, jezuity, wyszła zwycięsko z walki. Pożegnała ziemię dla nieba 18 października 1690 roku po 43 latach życia i 18 profesji.
Święta Małgorzata Maria Alacoque została beatyfikowana w 1864 roku przez papieża Piusa IX, a w 1920 roku przez papieża Benedyka XV została uroczyście wpisana do katalogu świętych. Szczątki Małgorzaty spoczywają w kościele wizytek w Paray – le – Monial, gdzie znajduje się kaplica Świętej Małgorzaty. Tam w ołtarzu święta leży w trumnie za szkłem, jakby spała w oczekiwaniu na dzień zmartwychwstania.