Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

25 listopad - św. Katarzyna Aleksandryjska

25 LISTOPAD
ŚW. KATARZYNA ALEKSANDRYJSKA

Katarzyna pochodziła z Aleksandrii, stolicy Egiptu. Była nie tylko bardzo zamożną, ale także wykształconą. O jej rękę daremnie ubiegali się najznakomitsi obywateli miasta, ponieważ jako chrześcijanka złożyła ślub dozgonnej czystości. Właśnie wybuchło prześladowanie: najdłuższe i najkrwawsze w dziejach Kościoła za panowania cesarza Dioklecjana, jak też jego współrządców: Galeriusza Maksymiana i Konstancjusza I.
Katarzyna także została pojmana i poddana mękom, by ją zmusi do odstępstwa. Smagano ją żyłami wołowymi, że z ciała była jedna wielka rana. Morzono głodem, łamano jej kości, wreszcie ścięto ją mieczem. Ciało od setek lat znajduje się na Górze Synaj, przeniesione tam zapewne z Aleksandrii, kiedy Arabowie a po nich Turcy najechali Egipt. W 1571 roku Regina Prothann założyła w Braniewie zgromadzenie zakonne pod wezwaniem świętej Katarzyny, które pospolicie są nazywane katarzynki. Święta Katarzyna Aleksandryjska przedstawiana jest w koronie królewskiej z palmą męczeńską w ręku a przy niej maszyna do łamania kości czyli koło obrotowe.