Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

4 grudzień - św. Barbara

4 GRUDZIEŃ
ŚW. BARBARA

Barbara pochodziła z Nikomedii i była córką bogatego człowieka, który w mieście sprawował wysoki urząd. Była tak piękną, że o jej rękę ubiegało się wielu, najznakomitszych młodzieńców. Barbara jednak odrzuciła wszystkie propozycje, gdyż potajemnie, bez woli i wiedzy ojca, przyjęła chrześcijaństwo i złożyła ślub dozgonnej czystości jako oblubienica Chrystusa. Kiedy pogański ojciec dowiedział się jednak o tym, przerażony o swoją posadę i życie, użył wszelkich środków, by córkę zmusić do wyrzeczenie się wiary i do ślubu. Zamknął ją we wieży swojego zamku i głodził. Kiedy wyczerpał wszystkie środki, sam ją zawlókł przed sędziego i oskarżył. Gdy sędzia skazał „upartą” na śmierć przez ścięcie, katem stał się własny ojciec. Było to około 306 roku w czasie prześladowania za rządów cesarza Maksymiliana Galariusza.
W wieku VI cesarz Justynian sprowadził relikwie św. Barbary do Konstantynopola. Stąd zabrali je Wenecjanie w 1202 roku do swojego miasta, by je z kolei przekazać miastu Torcello, gdzie się znajdują w kościele św. Jana Ewangelisty. Święta Barbara jest czczona jako patronka dobrej śmierci,
a szczególnie przez tych, którzy na nagłą i niespodziewaną śmierć są najwięcej narażeni, jak górnicy, hutnicy, marynarze, rybacy, żołnierze, kamieniarze, więźniowie itp. Polecali się jej wszyscy, którzy chcieli sobie uprościć u Pana Boga śmierć szczęśliwą. Świętą Barbarę przedstawia się w stroju królowej w koronie dla podkreślenia jej szlachetnego pochodzenia. W ręku trzyma palmę męczeńską lub kielich z Najświętszym Sakramentem. Przy niej widnieje wieża, w której miała być zamknięta prze ojca.