Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

26 lipiec - św. Anna

26 LIPIEC
ŚW. ANNA

Anna pochodzi z Betlejem, gdzie znajdował się jej dom rodzinny. Poślubiła prostego człowieka o imieniu Joachim. I w późnym wieku porodziła mu córeczkę, której nadali imię Maryja. Kiedy dziecię miało trzy lata, rodzice oddali je do świątyni, gdzie wychowywała się wśród swoich rówieśnic, zajęta modlitwą, pobożnym śpiewem, studiowaniem Pisma świętego i haftowaniem szat kapłańskich. Anna podobnie jak Joachim mieli rozstać się z Maryją na zawsze, kiedy ta była jeszcze dzieckiem.
Relikwie Świętej Anny znajdują się w klasztorze, który powstał ku jej czci w 701 roku we Floriac koło Rouen, przeniesione ze Wschodu. W XV wieku powstało w Niemczech bractwo Świętej Anny, kiedyś bardzo rozpowszechnione na tamtych terenach. W ciągu wieków pod patronem lub imieniem Świętej Anny powstało pięć zakonów żeńskich. Święta Anna jest główną patronką diecezji opolskiej. Przedstawiana jest z Maryją, która trzyma w swoich rekach Pismo Święte.