Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Błogosławieństwo przy zaręczynach

Przed modlitwą błogosławieństwa zawierający zaręczyny mogą, zgodnie z miejscowym zwyczajem, jakimś znakiem wyrazić przyrzeczenie małżeństwa, np. przez podpisanie jakiegoś dokumentu albo przez przekazanie sobie pierścionków lub innych darów.

Można pobłogosławić pierścionki lub inne zaręczynowe dary przy pomocy następującej formuły:
Tak zachowajcie dary, któreście między sobą wymienili, abyście w swoim czasie dopełnili to, co przyrzekliście sobie przez to wzajemne obdarowanie.
Wszyscy: Amen.

Modlitwa błogosławieństwa
Przewodniczący z rękami złożonymi wypowiada modlitwę; jeśli jest kapłanem lub diakonem, czyni to z rękami rozłożonymi:
Wysławiamy Ciebie, Boże, który pobudzasz te swoje dzieci N. i N.  do wzajemnej miłości prosimy Cię, umocnij ich serca, aby trwając w wierze     i czyniąc to, co się Tobie podoba, pomyślnie doszli do zawarcia sakramentalnego małżeństwa. Przez Chrystusa Pana naszego.
Wszyscy: Amen.

Kiedy przewodniczy kapłan lub diakon, mówi:
Panie Boże, źródło wszelkiej miłości, dzięki postanowieniu Twojej Opatrzności tych dwoje młodych ludzi spotkało się w życiu. Spraw łaskawie, aby ci, którzy przygotowują się do sakramentu małżeństwa i proszą o Twoją łaskę, umocnieni niebiańskim + błogosławieństwem, czynili postępy we wzajemnym szacunku i szczerze się nawzajem miłowali. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Wszyscy: Amen.